Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek idzie przez las wypatrując wilka,słyszy jakieś jęki
z krzaków, rozgarnia gałęzie i co widzi? Wilk zupelnie nieprzygotowany do konsumpcji, oczy przekrwione, sierść skudłacona, język sztywny jak kołek wisi z pyska (stan pewnie znany niektórym kolegom). Kapturek
z wyrzutem mówi:
- wilku w bajce jest inaczej, powinieneś mnie zjeść
wilk na to:
- Kapturek od....... się, trzy dni z Costnerem tańczyłem.

Czerwony Kapturek
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Gwiazda TVN-u

Ewa od Cwikłów,
TVN-u gwiazda,
Choć błysnęła przez chwilkę,
Lecz to była jazda.

Gwiazda TVN-u
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (13)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/ABC/Jak zacząć? 

Karta wędkarska - jak zacząć?

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 25020 
Komentarzy: 1 
ID: 11968 
Węzeł: 9205 

Do Redakcji Rybiego Oka wpływa cała masa zapytań następującej, przykładowej treści:

"Proszę o poinformowanie mnie gdzie mógłbym wyrobić sobie kartę wędkarską. Mam już 18 lat. Chciałbym wędkować? Od czego zacząć? Jak zdobyć kartę wędkarską?"

Postarajmy się zatem wyjaśnić krótko, jak się zabrać do załatwienia sprawy.

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Niestety początki jak zwykle bywają trudne, bo związane są z pewnymi biurokratycznymi obowiązkami. Nie są one jednak aż tak trudne, bez obaw, spokojnie, można je dość szybko pokonać, zdobyć kartę i ewentualnie wstąpić do grona członków PZW. Zatem krótko, co i jak:

1. Na początek zlokalizuj najbliższe koło PZW (jeśli nie wiesz gdzie jest zadzwoń do Zarządu Okręgu i tam powinni Ci powiedzieć). Tu znajdziesz wykaz Okręgów Stowarzyszenie PZW a tu coś, co warto przeczytać najpierw, czyli Zasady wędkowania w Polsce. Tu także możesz znaleźć ewentualnie coś, co Ci pomoże czyli Linki do stron organizacji wędkarskich: Organizacje

2. W kole PZW dowiesz się jak zdać egzamin na kartę wędkarską, która będzie uprawniała Cię do amatorskiego połowu ryb. Karta wędkarska to dożywotni dokument, wydawany przez starostwo powiatowe (z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14 oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce). Zapewniamy Cię, że aby zdać ten egzamin koniecznie trzeba zapoznać się z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb ( Regulamin PZW). Jak się go nauczysz to idziesz na egzamin. Warto także zapoznać się z gatunkami ryb występującymi w Polsce (patrz: Ryby )

3. Komisja egzaminacyjna w kole PZW wystawia zaświadczenie o zdanym egzaminie i kasuje opłatę. W 2005r. ceny za egzamin ustalają indywidualnie poszczególne zarządy okręgów.

Np. w Poznaniu wynoszą:

 • Egzamin - 25 PLN,
 • Karta wędkarska - 10 PLN

4. Po zdanym egzaminie, Kartę wędkarską zwykle odbiera się w Kole PZW, które egzaminowało. Może się jednak zdarzyć, że konieczne okaże się "podreptanie" do starostwa powiatowego do wydziału ochrony środowiska, które wydaje karty wędkarskie (z zaświadczeniem o zdanym egzaminie oraz zdjęciem legitymacyjnym).

Masz już Kartę wędkarską, co jeszcze trzeba i warto wiedzieć?

Kartę już mamy, ale to nie wszystko, teraz należy uzyskać zezwolenie użytkownika rybackiego wody, na której mamy zamiar wędkować. Wody w Polsce są zawsze czyjeś!!! Jedne zarządzane są przez Gospodarstwa Rybackie (sporo jezior), inne przez osoby prywatne (najczęściej stawy itp.), a jeszcze inne przez Polski Związek Wędkarski (większość rzek ale nie tylko). Pamiętaj nie ma wód "niczyich"!!! Bez zezwolenia nie można łowić na wodach żadnego użytkownika rybackiego!

Sprawdź zatem teraz do kogo należy woda na której zamierzasz łowić!

 • Jeśli zamierzasz łowić na wodach prywatnych to zwykle idziesz do właściciela uiścić stosowną opłatę za łowienie u niego.
 • Podobna procedura czeka Cię na wodach PGRyb. Tu jest nieco łatwiej bo zwykle mają konta na które wystarczy wpłacić pieniążki.
 • Jeśli natomiast zamierzasz łowić na wodach PZW, których jest stosunkowo dużo (patrz Opłata krajowa - 2005 Wykaz "Wód nizinnych" dostępnych dla każdego członka PZW) to musisz jeszcze zdobyć legitymację PZW. Do wyrobienia legitymacji wędkarskiej PZW i wstąpienia w "szeregi" Związku potrzebne będzie jedno zdjęcie oraz pieniądze (patrz: Opłaty organizacyjne - 2005, Tabela składek okręgowych - 2005 ).

Tu warto Cię jeszcze przestrzec i powiadomić o tym, że Polskę podzielono na 49 księstw zwanych Okręgami PZW i każde z nich prowadzi całkiem indywidualną politykę!!! Możesz zatem spotkać się z sytuacją, że łowienie w jakimś tam Okręgu, mimo opłacenia składek na "Wody nizinne" nie będzie dla Ciebie dostępne o ile jeszcze raz nie sięgniesz do kieszeni po odpowiednie pieniążki, uiszczane jako haracz na rzecz tego właśnie księstwa. Tu masz przykład księstwa zwanego Okręgiem Poznań a tu (patrz: Stowarzyszenie PZW ) znajdziesz więcej adresów stron WWW księstw (ale nie wszystkie bo niektóre są tak udzielne, że nawet ciężko wydobyć z nich jakiekolwiek informacje). A, i bym zapomniał, tu jest adres internetowy króla: Zarząd Główny PZW , ale nie licz na to że dowiesz się tam zbyt wiele.

I jeszcze jedno. Wody PZW podzielone są na Nizinne i Górskie (pstrąga, łososia, troci i lipienia). Za możliwość łowienia na tych drugich oczywiście płaci się dodatkowo!

Jak dowiedzieć się całej reszty o wędkarstwie?

Tego nikt nie wie :). W szczególności jednak polecam:

Pogrzebanie na naszym serwerze, szczególnie w zebranych na nim licznych Artykułach,
SZCZEGÓLNIE POLECAM zadawanie KONKRETNYCH pytań na którymś z For dyskusyjnych. Zalecamy wtedy zapoznanie się najpierw z ich Regulaminem .

Ufff, to chyba wszystko co przyszło mi do głowy. Jeśli się gdzieś pomyliłem to mnie poprawcie. Mam również nadzieję, że całą resztę, o której zapomniałem, dopiszecie w komentarzach do tego artykułu.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

2. W kole PZW dowiesz się jak zdać egzamin na kartę wędkarską, która będzie uprawniała Cię do amatorskiego połowu ryb. Karta wędkarska to dożywotni dokument, wydawany przez starostwo powiatowe (z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14 oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce). Zapewniamy Cię, że aby zdać ten egzamin koniecznie trzeba zapoznać się z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb ( Regulamin PZW ). Jak się go nauczysz to idziesz na egzamin. Warto także zapoznać się z gatunkami ryb występującymi w Polsce: Ryby


Darku,

Znam praktykę (niestety) ale mam prośbę do Ciebie o niepowielanie postaw wielu niedouczonych wędkarzy, powołujących i wchodzących w skład Komisji Egzaminacyjnych.

Nawet w informacjach ze strony ZG PZW jest stwierdzenie, że "Karty wędkarskie wydaje właściwy dla miejsca zamieszkania starosta na podstawie zaświadczenia o złożeniu egzaminu ze znajomości obowiązujących przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym przed komisją egzaminacyjną PZW."

Przecież ten egzamin musi zdać każdy, nawet taki komu nie w głowie członkostwo w PZW. A kiedy przyjdzie łowić na wodzie PZW albo zdecyduje się zostać członkiem to RAPR musi poznać, jak przepisy każdego innego Uprawnionego.

Karta wędkarska, która stanowi podstawę do uzyskania zezwolenia różnych użytkowników rybackich wód jest dokumentem państwowym i do jej uzyskania trzeba się wykazać znajomością prawa państwowego regulującego amatorski połów ryb czyli Ustawy rybackiej i aktów wydanych na jej podstawie. Ewentualnie innych aktów regulujących ochronę zasobów i korzystanie z wód. Nie ma tu nic do rzeczy, wbrew najgłębszemu ale błednemu przekonaniu wielu wędkarzy, znajomość RAPR. W końcu egzamin mogą przeprowadzać też inne organizacje wędkarskie, spełniające warunki (gdyby takie były - na razie tylko jest na ten temat wiele krzyku).

Dlatego proszę Cię o odpowiednią zmianę wskazanego na początku akapitu.

Serdecznie pozdrawiam

Jurek Kowalski

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Firma "Wszywka" zaprasza producentów odzieży oraz hurtownie dodatków krawieckich do współpracy, patrz: Wszywki i metki żakardowe pragnie zinteresować swą ofertą metek i wszywek odzieżowych, również osoby prywatne zainteresowane drukiem w niskich nakładach

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).