Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Dyktafon

Szef do blondynki sekretarki:
- Jak pani chce, proszę użyć mojego dyktafonu.
- Dziękuję, ale użyję po prostu ręki jak inni.

Dyktafon
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze.

Trafiłem....

więcej...

Wielkie Łuki cz.2.
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

CIERNIK - chwast rybi, czy cudowny, opiekuńczy tatuś?

Ocena: 6 Ilość ocen: 2Ocena: 6 Ilość ocen: 2Ocena: 6 Ilość ocen: 2Ocena: 6 Ilość ocen: 2Ocena: 6 Ilość ocen: 2Ocena: 6 Ilość ocen: 2  hit
Ocena: 6 
Ilość ocen: 2 
 Ilość wyświetleń: 13020 
Komentarzy: 4 
ID: 9312 
Węzeł: 7631 
Ciernik

Artykuł pochodzi ze stron archiwalnych Rybiego Oka. Wybaczcie mi, że zanudzam Was tekstami o tych zwykłych, pospolitych rybkach, ale czasami warto przypomnieć sobie o ich istnieniu...My wędkarze, godzinami moglibyśmy opowiadać o swoich ukochanych gatunkach ryb, ich zwyczajach, warunkach życia i rozrodu.

Szczupak, sandacz, pstrąg, inne szlachetne gatunki – wiemy o nich wszystko, albo prawie wszystko. Ale ichtiofauna naszych wód jest przecież tak bogata, że o niektórych gatunkach wiemy tylko tyle, że są.
Zasłyszane gdzieś opinię przyjmujemy jako pewnik, nie próbując nawet dociec jak jest naprawdę. A czasem warto poczytać, posłuchać innych. Dla siebie samych, dla poszerzenia swojej wiedzy…

Ciernik/łac. Gasterosteus aculeatus/, któż z nas go nie zna…
Potocznie zwana kolką, kilkucentymetrowa rybka o wydłużonym, bocznie spłaszczonym ciele ze spiczastym pyskiem i małym, końcowym otworem gębowym. Na grzbiecie 2 – 5 /zwykle 3/ wolno stojące, ruchome kolce. Płetwy brzuszne przekształcone w mocne ciernie. Całe ciało i głowa są bezłuskie, jedynie wzdłuż bocznej linii biegnie szereg płytek kostnych, zaopatrzonych na trzonie ogonowym w kil.
Ubarwienie nader skromne: grzbiet szaroniebieski do oliwkowozielonego, boki wpadające w brąz, brzuch kredowobiały. Jedynie w okresie godowym samce wyróżniają się barwą. Grzbiet staje się wyraźnie niebieskozielony, podgardle i piersi czerwone, płetwa grzbietowa i odbytowa ciemna.
Występuje praktycznie wszędzie, z wyjątkiem wód typowo górskich. Jego naturalne środowisko to przybrzeżne wody Bałtyku oraz śródlądowe rzeki, jeziora i stawy. Jest jednym z najbardziej pospolitych gatunków występujących w naszych wodach.
Podstawowym pokarmem ciernika są pierścienice, drobne skorupiaki, ikra i drobny wyląg ryb. Jedną z najciekawszych cech tego gatunku jest jego opiekuńczość, o czym chyba niewielu z nas wie.
Okres tarła i wychowu narybku ciernika przypada na przełom czerwca i lipca, kiedy temperatura wody na płyciznach zbiorników osiąga 20 st.C
Gniazdo tarłowe buduje samczyk. Najczęściej jest to niewielka jamka pod kamieniami, którą wyścieła szczątkami roślin sklejonymi specjalną wydzieliną wytwarzaną przez jego nerki.
Po ukończeniu budowy, zagania do niego kolejno kilka samic, które składają ikrę.
Po zapłodnieniu ikry samczyk strzeże nie tylko samego gniazda, lecz także jego najbliższej okolicy, odganiając każdego intruza stanowiącego zagrożenie dla złożonych jajeczek i wyklutych larw. Samice już dostępu do gniazda nie mają.
Zaobserwowano przypadki, jak troskliwy samczyk chwytał pyszczkiem uciekający z gniazda niesforny narybek, umieszczając go z powrotem w bezpiecznym miejscu.
Strosząc groźnie swoje kolce i ukazując bojowe barwy samiec ciernika potrafi zaatakować znacznie większą od siebie rybę naruszającą granicę jego terytorium.

Z uwagi na potoczną opinię o jego niezwykłej szkodliwości, ciernik – pogardliwie zwany chwastem rybim jest bezmyślnie niszczony przez rybaków i wędkarzy.
Przy prawidłowo działającym ekosystemie jest to jednak mit.
Stwierdzono podczas obserwacji, że najczęściej pożera on uszkodzone, spływające z prądem ziarenka ikry innych gatunków, nie atakując jednak ich gniazd tarłowych.
Jest on jednocześnie stałym gatunkiem pokarmowym niektórych gatunków drapieżnika m.in. szczupaka i sandacza.

Mimo tych niepochlebnych opinii, właśnie przez swój niezwykle rozwinięty instynkt opiekuńczy ta mała rybka zasługuje na uwagę.

Nie niszczmy bezmyślnie stworzeń, o których niewiele wiemy. Są one tak samo jak i inne gatunki częścią przyrody, częścią otaczającego nas Świata. Okażmy w ten sposób przyrodzie szacunek…jesteśmy tylko jej częścią...

ps.
Fotografia umieszczona w artykule pochodzi z zasobów RO - Działu - Ryby...Piotr

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

bardzo ciekawy apis na temat tak kiedyś pospolitej rybki a dziś można powiedzieć ze rzadkiej choć w malych rzeczkach zwłaszcza ich górnym biegu cierników jest sporo sam się o tym ostatnio przekonałem chcąc nałowić kiełbi by przerzucić je do kilku niedawno utworzonych leśnych stawów i ku mojemu zdziwieniu kiełbi tylko kilka sztuk w ogóle widziałem za to cierników sporo i oczywiście do jednego stawu poszło pokaźne stadko w ten sposób kiedyś udało mi się zachować populację różanki w okolicy , strzebli i karasia pospolitego bo o "pospolitych" rybach nie mówię bo tych już nie ma potrzebny roznosić .
Teraz muszę dorwać trochę kiełbi i linków bo tych rybek brakuje w leśnych bajorach.

Początek

Jarosław Szczepaniak

Piotrze. Zaręczam Ci, że nikogo nie zanudzasz swoimi artykułami, zważywszy, że dotyczą one niesłychanie ważnego problemu, jakim jest zagrożenie ich populacji w Polsce. Właśnie poprzez nie, mogę sobie przypomnieć, że kiedyś w mojej ulubionej rzece, były, występowały licznie, a dzisiaj już ich nie widzę, choćbym chciał! Proponuję na RO, jeśli jest taka możliwość, stworzyć taką księgę, gatunków zagrożonych i umieścić na stronie głównej, jako lekturę obowiązkową. Zwłaszcza dla młodzieży, bo być może nie wiedzą o istnieniu tych ryb i, że kiedyś występowały bardzo licznie w Naszych wodach.
Pozdrawiam. Jarek

Początek

Primum non nocere

DObrze, Piotrze, że ten tekst wrócił....
Kurcze, zapomniałam ocenic przy poprzednim poście. Sorka

Początek

Primum non nocere

Dobrze, Piotrze,że ten tekst wrócił. Warto, żeby go przeczytało jak najwięcej osób. Wtedy go nie oceniłam, z przyjemnością robię to dziś.

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Blog o CMS

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).