Left menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 2

Męskie gadanie

Rozmawiają trzy myszy:
- ja to trutkę na szczury wciągam nosem jak narkotyk i nic mi się nie dzieje!
- a ja to ćwiczę muskuły na łapce na szczury!
przechwala się druga.
Na co trzecia mysz:
- a ja idę do domu
- po co?
pytają dwie zdumione myszy
- eee, kota muszę przelecieć...

Męskie gadanie
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze

W czasie 1,5 roku pobytu....

więcej...

Wycieczki.
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/O konkretnej rybie/Dogfish i Bull Huss - Rekiny z wyspy Man 

Psia ryba

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 24076 
Komentarzy: 0 
ID: 175428 
Węzeł: 141035 
dogfish Isle of Man

Cętkowane niczym gepard, silne jak pyton i szorstkie jak papier ścierny – mowa o dwóch gatunkach okazałych rekinów (dogfish i bull huss), które przez cały rok można złapać na Morzu Irlandzkim. Mimo wagi i pysznego mięsa na wyspie Man mówią na nie psie ryby. Dlaczego? Obranie, a raczej obdarcie ryby ze skóry to istna udręka.

Digfish i bull huss to jedyne rekiny, które w Morzu Irlandzkim można złapać o każdej porze roku. Obydwa gatunki nie różnią się prawie niczym… Bull huss jak i dogfish ubarwione są podobnie w liczne, brązowo – czarne cętki, jak gepardy przemierzające sawannę. Jedyną znaczącą różnicą jest ich rozmiar. Dogfish-e rzadko sięgają metra długości, a ich pobratymcy bez problemów rosną nawet drugie tyle. Bull huss-y są z reguły lekko ciemniejsze. Trudno więc rozpoznać, czy złapało się pokaźnego dog-a czy małego bull huss-a.

Śmietnikowi wszystkożercy

Obydwie ryby spełniają w miejscowym ekosystemie rolę odkurzaczy. Ich głównym pokarmem są resztki ryb, skorupiaków, czy glizdy. Nie pogardzą także otwartą muszlą. Spędzają większość czasu przeszukując dno morza, przez co najwydajniejszym sposobem na złapanie dog-a jest łapanie na grunt z przynętą spoczywająca na dnie lub uniesioną jedynie ciut nad jego powierzchnię. Dzięki temu mamy szansę złapać także inne ryby, ale przede wszystkim utrudniamy krabom dobranie się do przynęty. Wędkarze z Isle of Man najczęściej używają sandeels-y oraz kawałki makreli, które uwielbiają tutejsze rekiny.

Morski intruz

Świeża przynęta niczym nie odstaje od starej, rozmrażanej ryby jeśli chcemy złapać dog fish-a. Jednak miejscowi wędkarze dbają o to, by makrela była świeża, bo tak naprawdę rekiny te łapie się „przy okazji” wypraw na inne gatunki ryb, szczególnie na dorsze. Raz rozmrożona przynęta jest efektywniejsza w nęceniu tych drugich, szybciej rozprowadza w wodzie specyficzny aromat.
Choć dog-i można złapać o każdej porze dnia, to jednak noc jest najlepszym czasem do ich połowów. Gdy większość ryb traci wzrokową orientację, osobniki te potrafią dostrzec znacznie więcej. Ba nawet gwiazdy, gdy tafla morza jest gładka jak lustro! Nie powinno więc nikogo wprawić w osłupienie, gdy łowiąc zestawem z spławikiem w górnych partiach wody złapiemy dogfish-a w miejscu, gdzie dno sięga nawet kilkunastu metrów.

Ryba z nadwagą

Przeciętny dogfish waży od 0,5 do 1,5 kg. Bull huss-y 3 do 5 a nawet kilkanaście kilogramów. Nie jest jednak zbyt łatwo wyciągnąć je z wody, gdyż ryby te wiją się jak wąż gdy czują zagrożenie. Ich brania są delikatne i łatwo je przeoczyć lub potraktować jak branie małej ryby. Za to po zacięciu od razu czujemy jakby ktoś założył nam na haczyk duży kamień. Ryby te często wyginają się tak, że ich ciało tworzy niemal ring, a to powoduje ogromny opór w wodzie. Trudno jest je poderwać także nad taflą wody, szczególnie gdy łowimy jedynie na mały spinning. Manx-y polecają do ich połowów zestawy plażowe lub mocne spinningi do łowienia na łodzi. Szczególnie jeśli łowi się na półce skalnej i nie ma się dojścia do tafli wody, by wydobyć ciężką rybę. Łowiąc w takim miejscu trzeba przygotować się także na częstą wymianę haczyków i liny.

Lokacje na wakacje

Najłatwiej złapać dogfish-a można w porcie w Douglas (stolicy wyspy Man) łowiąc na najdalej wysuniętym falochronie. Dno jest tutaj bardzo płaskie i niemal bez roślinności, także nie ma problemu z irytującymi zaczepami, gdy łowi się na skałkach na południowej części wyspy. Niemal każdy port jest idealny do łowienia tych ryb. Spore szanse na złapanie bull huss-a mamy wędkując na kamienistych i piaszczystych plażach wzdłuż północnej linii brzegowej od Kirk Michael przez Point of Ayre (Point West) do Ramsey.
Dobrze jest wybrać się z wędką następnej nocy po sztormie, gdy ryby te aktywnie przeszukują wywrócone do góry nogami dno morskie. Jeśli trafimy dobre miejsce brania będziemy mieli co kilka minut. Warte kucharskiej uwagi „psiaki” powinny mieć co najmniej 70 cm długości. By je obedrzeć ze skóry trzeba postarać się o naprawdę ostry nóż i uzbroić się w rękawice. Przypominająca papier ścierny skórę należy zdjąć od głowy do ogona. Nieco poza płetwę grzbietową, a następnie przy pomocy noża usunąć ścięgna. Pozostałe mięso można przyprawić i przyrządzić na dowolny sposób.
Obieranie rekina to jednak mozolna praca. Dlatego też na wyspie Man rekin ten to – psia ryba.

Autor: Piotr Kwieciński
Fot. Piotr Kwieciński - dollsfactory.net

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Świat Druku - ciekawe linki

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).