Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Facet

Siedzi baba u lekarza, nagle przychodzi facet wyjmuje oczy i mówi:
"oczy-wiście".
Podniecona baba biegnie do domu i opowiada mężowi:
- siedzę ja sobie u lekarza, nagle przychodzi facet wyjmuje sobie oczy i mówi:
"...naturalnie"

Facet
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Rymogady

Rymogady.

Lubię wszelakie polemiki;
w nich wiele pieprzu i soli,
bo patrząc na tego gadulstwa wyniki
można wiedzieć, co kto myśli i woli.

Mnie jednak do głowy myśl uparta wpadła:
dlaczego te gadające głowy
polemizują używając rymadła,
zamiast normalnej mowy?

To jakiś atawizm chyba
z trzeciorzędowego chaosu,
kiedy rybać, czyli mówić, chciała ryba,
ale jej Bozia nie dał głosu.

Stąd niektórzy z nas, ryb dalecy potomkowie,
mający najwięcej rybich genów,
posługują się rybo- czy rymosłowiem,
zaskakując nas swoją ryboweną.

Jeśli wątpiący w mą teorię byliby,
ja analizą naukowo poprawną,
że Sławek („Byba”) pochodzi od ryby
wywiodłem już bardzo dawno

Więc wyluzujcie co nieco,
zacierając dalekiej przeszłości ślady,
abyście nie zostali, oczami świecąc
nazwani z humorem – RYMOGADY.

PS.
Stwierdzam z uczuciem ambiwalentnym,
że i ja nie jestem święty
i kultywując gadulstwa obyczaj
do rymogadów się także chyba zaliczam.

Rymogady
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Środowisko/Ptaki wodne część II 

Świat wodny – jak niewiele o nim wiemy…część V

Ocena: 6 Ilość ocen: 1Ocena: 6 Ilość ocen: 1Ocena: 6 Ilość ocen: 1Ocena: 6 Ilość ocen: 1Ocena: 6 Ilość ocen: 1Ocena: 6 Ilość ocen: 1  hit
Ocena: 6 
Ilość ocen: 1 
 Ilość wyświetleń: 14284 
Komentarzy: 2 
ID: 12622 
Węzeł: 9633 

Człowiek nie jest Panem Natury, jest jedynie drobną jej cząstką.Tak niewiele wiemy przecież o otaczającym nas świecie. Czy w pogoni za medalowymi okazami ryb zastanowiliście się, jaka skromna jest nasza wiedza o faunie i florze naszych wód, o ptakach, czy owadach zamieszkujących to środowisko…Poznając je bliżej, poszerzamy swoją wiedzę o wodnym świecie, poznajemy jego piękno. A przecież o to, między innymi w wędkarstwie chodzi…

Ptaki wodne część II

Od najdawniejszych czasów ptaki opanowały wyobraźnię ludzi na całym świecie. Ich zdolność do lotu, śpiew, barwy, zachowanie, zaliczyć można do największych naturalnych cudów świata. Od zarania dziejów człowiek zafascynowany był tymi stworzeniami. Piękne sylwetki mieszkańców przestworzy występują w mitologii, przekazach i podaniach ludowych
jako symbole siły, władzy, mądrości i prawdy, olśniewając bogactwem swoich kolorów i kojąc duszę człowieka swoimi przepięknymi głosami. Czy my, ludzie żyjący w XXI wieku, potrafimy nadal dostrzegać ich piękno i cieszyć się nim...

W świecie przyrody wszystkie jej elementy ściśle powiązane są ze sobą. Rośliny żywią i dają schronienie ptakom i owadom, te natomiast zapylają je i przenoszą na inne tereny. Nie ma tu istnień zbędnych i niepotrzebnych.
Każdy ptak, ryba, roślina i owad mają do spełniania własną, tylko jemu przypisaną misję. To człowiek tworzy sztuczne podziały określając, które gatunki są potrzebne, które nie.
Naruszając równowagę w przyrodzie, człowiek występuje przeciwko samemu sobie. Oby opamiętanie nie przyszło za późno.

Spróbuje przybliżyć jeszcze kilka gatunków ptaków wodnych, tych, które najczęściej możemy napotkać wędrując brzegami naszych rzek i jezior. Poznajmy je troszkę bliżej, te minimum wiedzy przyrodniczej przyda się każdemu z nas…

Rybołów (łac. Pandion haliaetus) z rodziny Pandionidae-Rybołowy.

Jest ptakiem bardzo rzadko spotykanym nad naszymi wodami. Swoim wyglądem z daleka przypomina dużą mewę, przez niektórych wędkarzy niesłusznie kojarzony z orłem. Jest nieco większy od myszołowa. Spód ciała biały, wierzch z wyjątkiem głowy ciemny. Woskówka na dziobie i nogi niebieskie. W trakcie lotu trzepocząc skrzydłami, potrafi zatrzymać się w jednym miejscu i wypatrywać zdobyczy. Podobnie jak mewa, krąży nad wodą na niewielkiej wysokości. Kiedy spostrzeże rybę, błyskawicznie niczym strzała spada na wodę ze złożonymi skrzydłami, nurkuje, aby po chwili wzbić się w powietrze z trzymaną w szponach zdobyczą. Pomimo tego, iż długość jego ciała nie przekracza 70cm, ciężar 1,5kg – drapieżnik ten bez żadnego trudu unosi z wody kilogramową rybę. Jego pożywienie stanowią wyłącznie ryby. Te rzadkie ptaki można napotkać w lasach nad jeziorami i większymi rzekami. Gniazdo zakłada on zawsze na wierzchołku dużego drzewa, gdzie ma szerokie pole obserwacji. Buduje je z gałęzi drzew. Na przełomie kwietnia i maja samica składa do niego przeważnie 3 białokremowe, znaczone wyraźnymi fioletowymi, rdzawymi lub ciemnobrązowymi plamami jaja, z których po około 35 dniach wykluwają się pisklęta.
Przylot tych ptaków na nasze tereny następuje na przełomie kwietnia i maja, odlot od sierpnia do listopada. Rybołów jest dużym ptakiem drapieżnym. Długość jego ciała wynosi 65-70cm, rozpiętość skrzydeł 155-165cm, waga około 1,5kg.

W poszczególnych rejonach kraju posiada on nazwy regionalne: orzeł morski, orzeł rybożar, orzeł rzeczny, orzeł rybitwa.

Mewa śmieszka (łac. Larus Ridibundus) z rodziny Mewowate-Laridae.

Jest ptakiem często spotykanym zarówno w rejonie wód śródlądowych, jak i morskich. W dużych stadach pojawia się nad Bałtykiem, towarzysząc okrętom z dala od wybrzeża. Na lądzie najczęściej gnieździ się na zarastających jeziorach i w rejonach starorzeczy. Szczególnie liczne kolonie tych ptaków napotkamy na Pomorzu, Mazurach i w Wielkopolsce. Swoim wyglądem przypomina ona białego gołębia, posiada jednak dłuższe od niego skrzydła i lżejszy lot. Od innych gatunków mew odróżnia się czekoladowobrązową głową – ale jedynie w okresie wiosenno letnim. Jesienią i zimą upierzenie jej głowy jest białe.
Długość ciała tego ptaka wynosi około 40cm, waga do 250g. Mewa śmieszka jest jednym z gatunków, które upiększają krajobraz naszych jezior. Jest stałym elementem przyrody w tych rejonach. Wytrwale unosi się w powietrzu miarowo bijąc skrzydłami, aby tylko od czasu do czasu osiąść na fali lub wylądować na wystających z wody lub pływających gałęziach.
Jej główne pożywieniem są owady – jętki, ważki, komary i chruściki, które zręcznie chwyta w powietrzu lub zbiera z powierzchni wody. Ryby zjada tylko martwe lub chore, nieruchomo unoszące się na powierzchni wody.

Bezskutecznie próbowałem odnaleźć w dostępnych publikacjach, skąd wzięła się jej nazwa…”śmieszka”. Wydawane przez nią dźwięki w żaden sposób nie przypominają przecież śmiechu.

Ptaki te gnieżdżą się zawsze w tych samych miejscach, zakładając gniazda na pływających wysepkach lub skupiskach roślin wodnych. Ścielą je z liści, łodyg i suchych trzcin. Na początku maja samiczka składa 3-4 oliwkowozielone lub brązowe, pokryte szarymi lub ciemnobrązowymi plamami jaja, z których po około 24 dniach wykluwają się pisklęta.
Przylot tych ptaków do Polski następuje w marcu, odlot z kolonii lęgowych lipcu, a z innych terenów od sierpnia do października. Część populacji pozostaje na zimę w miastach położonych w pobliżu rzek. Przed zimowym odlotem, ptaki te szczególnie licznie gromadzą się na wybrzeżu Bałtyku.

Mewa śmieszka posiada swoje nazwy regionalne: wronka morska, mewka krzykliwa, rybitw śmieszek.

Cyranka (łac. Anas Querquedule) z rodziny Kaczkowate-Anetidae.

Jest kaczką znacznie mniejszą od krzyżówki oraz kaczki domowej. Jej długość wynosi 36-40cm, rozpiętość skrzydeł 60-64cm, waga do 350g. Lusterko zielone, obrzeżone z przedniej strony szeroką, a z tylnej wąską, białą smugą. Kaczor w szacie godowej, z dużą białą brwią ponad i za okiem. Wydłużone piórka barkowe zwisają z grzbietu na skrzydła tworząc czarnobiałe ozdobne smugi. Charakterystyczna biała brew zaznacza się również u samicy i młodych, choć znacznie słabiej. Pospolita na niżu całego kraju na wodach stojących, błotach, stawach i rowach o gęstej roślinności przybrzeżnej. Gnieździ się nawet nad najmniejszymi zbiornikami wodnymi i w niektórych okolicach jest jej więcej niż kaczki krzyżówki. Przewyższa ja także szybkością swojego lotu. Stado złożone z tych wdzięcznych ptaków, potrafi wykonywać w powietrzu zawrotne ewolucje. Podstawowym pożywieniem cyranki są nasiona, pączki i młode pędy roślin wodnych, owady, skorupiaki, małże, ślimaki i robaki.
Jej gniazdo to dość głęboki dołek wysłany źdźbłami i własnym puchem. Buduje je w trzcinie, wśród bagiennych roślin, pod krzewami blisko brzegu, lecz także na łąkach lub w lesie w pewnej odległości od wody. Na przełomie maja i czerwca samiczka składa do niego 8-11 wydłużonych, kremowożółtych jaj, z których po około 23 dniach wykluwają się pisklęta.
Młode, po upływie 6 tygodni są już całkowicie samodzielne.
Przylot tych ptaków do Polski następuje pod koniec marca lub na początku kwietnia, odlot od sierpnia do października.

Kaczka ta posiada swoje nazwy regionalne: serynka, kurka wodna, cyraneczka.

Kaczka krzyżówka (łac. Anas Platyrhynchos) z rodziny Anas-Querqedula.

Potocznie zwana po prostu dziką kaczką. Nazwa krzyżówka pochodzi od kształtu sylwetki, jaką ptak ten przyjmuje w powietrzu (linia skrzydeł z linią szyi układają się w kształt krzyża). Jest to największa nasza kaczka pływająca (do pływających zalicza się te, które mają mały płatek na tylnym palcu), prawie tak duża jak kaczka domowa. W skrzydle ma granatowoniebieskie lusterko, z obu stron, czarnobiało obrzeżone.

Samiec w godowej szacie: głowa czarnozielona, biała obrączka na szyi, ciemnobrązowe wole, na ogonie cztery zadarte piórka, nogi czerwone.
Samiczka: całe upierzenie skromne – czarnobrązowe, nogi czerwono żółte.
Nie płoszona i nie prześladowana krzyżówka potrafi zbliżyć się do człowieka zachowując się niemal jak ptak domowy.

W ubiegłym sezonie miałem zaprzyjaźnioną kaczkę krzyżówkę, która podpływała do mnie bez żadnych oznak strachu i jadła chleb niemal z ręki. Kiedy miała już pisklęta, nadal wraz z nimi przypływała mi pod sam brzeg, nad którym siadałem.

Gatunek ten występuje niemal na terenie całego kraju, nad wszystkimi wodami z dobrze rozwiniętą przybrzeżną roślinnością. Spotkać ją można nad płytkimi jeziorami i stawami, a także nad zarastającymi korytami rzek i bagnami. Pożywienie jej jest bardzo urozmaicone. Z apetytem zajada zarówno drobny plankton jak i polną mysz. Lubi owady i ich larwy, małże, ślimaki, kijanki, nie pogardzi małą rybą, czy żabą. Gustuje także w pokarmie roślinnym – zjada delikatne pędy i liście roślin wodnych, nasiona zbóż, grochu, a nawet żołędzie.
Ptak ten jest doskonałym pływakiem, ale również doskonale lata wydając skrzydłami w powietrzu głośny świst. Stado tych ptaków w locie układa się w dwuramienny klucz lub skośną linię. Kaczki krzyżówki bardzo wcześnie rozpoczynają życie w parach. Gniazdo budują na ziemi, wśród trzcin lub wysokich bagiennych traw zwanych turzycami. Czasami napotkać je możemy również w lesie w pobliżu wody, wśród krzewów lub pod młodymi drzewami. W okresie od końca marca do pierwszej dekady maja samiczka znosi 9-18 jasnozielonych, często z szarym lub żółtawym odcieniem jaj, z których po około 24 dniach wykluwają się młode. W pierwszych dniach wylęgu kaczor stoi na straży gniazda, agresywnie reagując na widok każdego zwierzęcia, które próbuje mu zagrozić. Pisklęta bardzo szybko zaczynają pływać i samodzielnie szukać pożywienia. Po upływie dwóch tygodni doskonale już latają. Przylot tego gatunku do kraju następuje zaraz po roztopach na przełomie lutego i marca, odlot od sierpnia do grudnia. Niektóre osobniki pozostają w kraju, zimując na oparzeliskach. W okresie późnej jesieni i zima można zaobserwować na niebie klucze kaczek pochodzących z krajów położonych dalej na wschód lub północ.
Wymiary naszej krzyżówki: długość ciała 55-60cm, rozpiętość skrzydeł 80-95cm waga samca –do 1400g, samicy – do 1275g.

Kaczka ta posiada swoje nazwy regionalne: dzika kaczka, wodna kaczka, kaczka krakwa, burka.

Łyska (łac. Fulica Atra) z rodziny Chruścielowate-Rollidae.

Jest jednym z najpospolitszych ptaków wodnych, który swym charakterystycznym czarnym upierzeniem wyraźnie odcina się od otoczenia. Jest ptakiem wielkości kaczki. Biała blaszka skórna na czole i białawy dziób wyglądają z daleka, jak gwiazda na tle czarnej głowy i ciemnego upierzenia ciała. Jego palce u nóg posiadają skórne płatki wycięte w karby. Długość ciała 37-42cm, rozpiętość skrzydeł 70-77cm, waga do 990g. Ptaka tego napotkać możemy na jeziorach, stawach, dołach potorfowych i starorzeczach, wszędzie tam, gdzie istnieje dość szeroki pas trzcin lub przybrzeżnych zarośli. Latem będą to niewielkie gromadki tych ptaków, które później, jesienią, łączą się w ogromne stada. Łyska dość ciężko podrywa się do lotu, trzepocząc nogami o wodę, ale będąc już w powietrzu leci szybko i wytrwale.
Jej pożywienie to różne drobne zwierzęta wodne; preferuje jednak pokarm roślinny – podwodne części roślin, za którymi wytrwale nurkuje oraz nasiona i jagody, które są jej przysmakiem.

Gniazdo buduje z trzcin i badyli roślin, zazwyczaj na wodzie, ukryte w gęstwinie wodnych roślin i trzciny. Na przełomie kwietnia i maja samiczka składa 6-7 kremowobiałych gęsto usianych drobnymi, brązowymi kropeczkami jaj, z których po około 23 dniach wykluwają się pisklęta. Po upływie 8 tygodni młode są już w pełni samodzielne.
Przylot do kraju następuje zaraz po roztopach na przełomie lutego i marca, odlot od października do grudnia. Niektóre osobniki zimują w kraju na oparzeliskach.

Nazwy regionalne łyski to: kaczka Łysica, kokoszka wodna, Łysica.

Wodnik (łac. Rallus Aquaticus) z rodzinyChruściele-Rollidae),

Jest ptakiem znacznie mniejszym od kuropatwy. Dziób długi, czerwony, boki ciała czarne z białymi pręgami. Pióra podogonowe kremowobiałe. Jego wymiary: długość ciała 21-26cm, rozpiętość skrzydeł 37-42cm, waga 115-170cm, jest ptakiem bardzo trudnym do obserwowania, gdyż potrafi jak szczur biegać i ukrywać się w gąszczu. Obecność jego możemy najłatwiej stwierdzić po charakterystycznym głosie. Głosy wydaje nad wyraz ciekawe – są to gwizdy, kwiki i chrząkania, do złudzenia przypominające odgłosy wydawane przez prosięta. Można złapać porządnego stracha, bo nie wiadomo, czy w trzcinach ukryty jest ptak, czy może samica dzika z młodymi. Błotniak jest dość pospolitym gatunkiem występującym na całym niżu Polski. Ukrywa się w trzcinach, gęstych zaroślach porastających błotniste brzegi jezior, stawów i bagien. Jego pożywienie stanowią robaki, ślimaki i owady, nie gardzi też małymi rybami i żabami. Gniazdo wykonane z suchych źdźbeł, trzciny i trawy doskonale ukryte jest wśród gęstej roślinności porastającej błota. Wodnik bardzo wytrwale biega na swoich mocnych nogach, z podziwu godną zwinnością przeciska się przez gęstwinę trzcin. Więcej czasu spędza na ziemi, niż w powietrzu.

Na przełomie kwietnia i maja samiczka znosi 6-12 kremowobiałych z szarymi plamkami jaj, z których po około 20 dniach wykluwają się pisklęta.
Przylot do kraju następuje pod koniec marca lub na początku kwietnia, odlot od września do listopada.

Wodnik posiada swoje nazwy regionalne: chruściel wodny, chruściel zielonawy.

Nasz świat zamieszkuje ponad dziewięć tysięcy gatunków ptaków. Stanowią one grupę zwierząt, wzbudzającą ogromne zainteresowanie ze strony przyrodników. Ich barwy, śpiew, okazałość, połączone razem, czynią je idealnym obiektem badań i doznań estetycznych. Prace prowadzone przez ornitologów na całym świecie pozwoliły zrozumieć wiele aspektów świata natury, nieznanych dotąd nauce. Wraz z narastaniem zmian, które człowiek wprowadza do swojego otoczenia, potrzeba takich badań staje się coraz bardziej nagląca. Skażenie środowiska, niszczenie naturalnych terenów lęgowych mają ogromny wpływ na populacje wielu gatunków. Jak wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodową Radę Ochrony Ptaków, obecnie ponad tysiąc gatunków jest zagrożonych wyginięciem.O tym musimy wiedzieć i mieć tego świadomość. Człowiek musi się opamiętać, aby uchronić przed zagładą to, co w przyrodzie jest najpiękniejsze. Uchronić dla przyszłych pokoleń, po to, by nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się pięknem naturalnego środowiska.

Literatura:J. Strutyński „Polskie nazwy ptaków krajowych”L. Tomiałoić „Ptaki Polski – rozmieszczenie i liczebność”J. Sokołowski „ptaki Polski – Atlas”

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

Dzień doberek Piotrze. Druga część nie otrzymuje zgodnie z gołdą karną medal za bycie dzielnym dziennikarzem bo są błendy łotrograficzne <b>kocham ciebie i twoje artykuły!!

Początek

Dzięki za cały cykl artykułów na temat otaczającej nas przyrody.
Myślę, że jest to nam wszystkim bardzo potrzebne.
I chwała Ci za to, że poświęcasz swój czas.
Ale, myślę, że to są szczytne cele. Mons

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Forum wędkarskie

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).