Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 12

U lekarza...

Przychodzi baba do lekarza i mówi:
Panie doktorze mam straszną sklerozę.
A czym to się objawia???
Co się objawia????
:):):)

U lekarza...
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,5/5 (12)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na Rurze.

węgorze

Zgadałem się któregoś dnia ze znajomym ... .

więcej...

Wielkie Łuki cz.4.
 • Obecnie 4 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Ryby/Ryby Świata/Cierniczek 

Cierniczek - Pungitius pungitus

Cierniczek

Ciernikokształtne

Silnie wyciągnięte, wąskie, bocznie ścieśnione ciało o spiczastym pysku i małym, końcowym otworze gębowym. Na grzbiecie 7-12 (najczęściej 9-10) pojedynczo stojących, ruchomych kolców. Krawędź płetwy ogonowej zaokrąglona. Głowa i ciało bez łusek. Jedynie na trzonie ogonowym, wzdłuż linii bocznej (pełnej) około dziesięciu kostnych płytek, na których wykształcony jest lekki kil. Grzbiet ciemny, szarobrązowy do szarozielonego. Boki jaśniejsze z lekkim, metalicznym połyskiem. Brzuch białawy, do żółtawozielonego. Na grzbiecie i bokach widoczne ciemne prążki. W okresie tarła gardło i piersi samca przybierają ciemny kolor. Płetwy brzuszne są pomarańczowe, a cierniste kolce jasnoniebieskie. Starsze samce mają często kolor całkowicie czarny oraz ciemniejsze płetwy grzbietową i odbytową. Długość 5-7 cm, maksymalnie 9 cm.

W płytkich, zarośniętych roślinnością zbiornikach wodnych, rowach, miejscami również w wodach słonawych. Rozprzestrzeniony prawie wokół całego bieguna północnego, strefy zimnej i umiarkowanej. W Europie na północ od Pirenejów, Alp i Bałkanów, od zachodniej Francji przez Irlandię, Anglię, zlewiska Morza Północnego i Bałtyku po Morze Białe.

Ryba stanowiskowa, przebywająca zwykle w pobliżu dna. W razie niebezpieczeństwa błyskawicznie zagrzebuje się w mule, ukrywa pod roślinnością lub opadłymi na dno liśćmi. Tarło - od kwietnia do sierpnia. Wśród roślinności, ponad dnem samiec zawiesza budowane przez siebie gniazdo. Okres inkubacji ikry wynosi 10-20 dni. Młode ryby nie grupują się w stado, Cierniczek nie żyje tak długo jak ciernik. Dożywa maksymalnie trzech lat.

Skorupiaki (np. oczliki), ikra oraz wylęg ryb.

Liczebność populacji cierniczka systematycznie się zmniejsza, gdyż coraz mniej jest naturalnych, drobnych zbiorników wodnych będących jego siedliskiem.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).