Left menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 2

Męskie gadanie

Rozmawiają trzy myszy:
- ja to trutkę na szczury wciągam nosem jak narkotyk i nic mi się nie dzieje!
- a ja to ćwiczę muskuły na łapce na szczury!
przechwala się druga.
Na co trzecia mysz:
- a ja idę do domu
- po co?
pytają dwie zdumione myszy
- eee, kota muszę przelecieć...

Męskie gadanie
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze

W czasie 1,5 roku pobytu....

więcej...

Wycieczki.
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Wzdręga grecka - Scardinius graecus

Wzdręga grecka

Karpiokształtne

Ciało bardzo wyciągnięte, bocznie silnie ścieśnione. Miejsce jego maksymalnej wysokości znajduje się daleko z przodu przed płetwą grzbietową. Czoło zazwyczaj wklęsłe. Łuski duże, koliste, 39-42 wzdłuż linii bocznej. W płetwie piersiowej 16-17 promieni. Płetwa grzbietowa ma ich 11-12, a odbytowa 13-14. Zęby gardłowe dwurzędowe, 3.5-5.3. Grzbiet i wierzch głowy szarozielone do brązowozielonych z metalicznym połyskiem. Boki jaśniejsze, mosiężnie połyskujące. Strona brzuszna srebrzyście biała. Łuski grzbietowej i bocznej partii ciała mają ciemną obwódkę. Płetwy piersiowe żółtawe. Brzuszne, odbytowa oraz dolny płat płetwy ogonowej są czerwonawe. Długość 25-35 cm, maksymalnie 40 cm.

Tylko na Peloponezie, w spokojnych wodach o piaszczystym lub mulistym podłożu, silnie porośniętym roślinnością. Wielu autorów uważa ten gatunek za lokalną rasę wzdręgi.

Podobnie jak i nasza rodzima wzdręga, żyje zazwyczaj w małych stadkach, przemykających się wśród przybrzeżnej roślinności spokojnych rzek i jezior. Pora tarta od kwietnia do czerwca. W tym okresie na głowie i grzbiecie samców pojawia się drobna wysypka tarłowa. Ikra składana jest stadnie w płytkich, porośniętych roślinnością przybrzeżnych miejscach. Jaja przyczepiają się do liści wodnych roślin, podobnie jak i świeżo wyklute larwy, mające na czole kleiste gruczoły. Młode ryby zaczynają swobodnie pływać dopiero po zresorbowaniu zapasów woreczka żółtkowego.

Skorupiaki, larwy owadów, owady unoszące się ponad powierzchnią wody oraz miękkie fragmenty roślin.

Wzdręga grecka jest gatunkiem endemicznym, co oznacza, że występuje tylko na Peloponezie i nie znajdziemy jej nigdzie więcej na całej kuli ziemskiej. Z tych też względów należy dołożyć wszelkich starań, by zachować jej populację.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Przeczytaj szczegółowe opisy wędkarskich akwenów. Sporo z nich znajdzeisz pod tym adresem: Łowiska wędkarskie Znajdziesz tu także informacje o firmach wędkarskich i kwaterach związanych z uprawianiem tego hobby.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).