Wędkarstwo |
Wędkarstwo - to amatorskie łowienie ryb za pomocą wędki, w sposób i w miejscu zgodnym z przepisami. Od wędkarza wymaga się uwzględniania wymiarów ochronnych ryb i okresów ochronnych, mających związek z datą odbywania tarła przez ryby.
Wędkarz winien przestrzegać również ustalonych zwyczajów i zasad wędkowania. Wędkarz w oprawianiu swego hobby powinien również kierować się szczególnym szacunkiem dla natury oraz wędkarstwa i własnym przykładem promować te wartości.
Najogólniej wędkarstwo można podzielić na wędkarstwo popularne i sportowe.
Nieco dokładniej dzielimy je na:
- wędkarstwo spławikowe
- wędkarstwo gruntowe
- wędkarstwo muchowe
- wędkarstwo podlodowe
- wędkarstwo morskie
- wędkarstwo rzutowe
- wędkarstwo spinningowe
Historia
Można powiedzieć śmiało, że wędkarstwo jest tak stare jak świat i kultura człowieka. Obok mysliwstwa i zbieractwa stanowi najstarszą z form zdobywania pozywienia. Pierwsze połowy ryb za pomocą kościanego haczyka archeolodzy datują na lata 8000-4000 r.p.n.e. tj. na epokę neolitu. W epoce brązu i żelaza (1700 - 700 r.p n.e.) pojawiają się już haczyki z metalu o kształcie zbliżonym do współczesnego.
Na terenie Polski najstarsze odkrycia pochodzą z prasłowiańskiego Biskupina (ok. 550-400 p.n.e.). Tam archeolodzy znleźli kilka haczyków i spławików, a wśród kości znaleźli pozostałości sumów i szczupaków.
Za kolebkę wędkarstwa zbliżonego do współczesnego uważa się Anglię. Stowarzyszenie wędkarzy muchowych powstało tam już w 1884. W Polsce, w 1879 powstało Krajowe Towarzystwo Rybackie, założone w Krakowie, przez profesora zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Maksymiliana Siłę-Nowickiego.
Podobne organizacje powstawały potem na terenie całego kraju zrzeszając się ostatecznie w Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich w 1933.
Obecnie wędkarzy w Polsce zrzesza Polski Związek Wędkarski, który został utworzony 19 marca 1950.
Wędkarstwo jako sport i hobby masowe jest popularnym zarówno w Polsce i innych krajach sposobem wypoczynku czynnego o stale rosnącej popularności. Ocenia się, że na całym świecie uprawia je około 150 mln ludzi.
Dyskusje i komentarze